Czy Xbox One oraz PlayStation 4 stały się konsolowym niewypałem?

Czy Xbox One oraz PlayStation 4 stały się konsolowym niewypałem?
Czy Xbox One oraz PlayStation 4 stały się konsolowym niewypałem?

W ostatnim czasie w powszechnym obiegu coraz łatwiej spotkać się z teoriami o upadku największych konsol wideo. W szczególności PlayStation 4 firmy Sony oraz powstający w Redmond, w siedzibach Microsoft Xbox – nie prezentują się dzisiaj tak okazale, jak jeszcze dwie dekady temu, kiedy to cały świat chciał grać w gry przygotowane na te nowe maszyny.

Osoby wieszczące szybki upadek tego dość młodego imperium powołują się w swoich szacunkach i analizach przede wszystkim na wyniki sprzedaży. I faktycznie trzeba obiektywnie przyznać, że przy pierwszych globalnie sprzedanych konsolach PlayStation i Playstation 2, wyniki osiągane przez kolejne, teoretycznie mocniejsze i lepsze konsole, wcale nie były już tak zadowalające. Porównując każdy kolejny model ze swoim poprzednikiem można bowiem dość szybko dojść do wniosku, że każdy kolejny model był mniej udany od poprzednika – co jednak byłoby zbyt dużym uproszczeniem.

Faktycznie – pierwsza wersja tej konsoli sprzedała się na przestrzeni wielu lat w liczbie egzemplarzy znacząco przekraczającej sto milionów egzemplarzy. Sony musiało przez lata na całym świecie produkować swoją konsolę, tak wielkie było zainteresowanie nią. A oferowany w zestawie startowym tytuł wyścigowy Gran Turismo, stało się absolutnym hitem i po dziś dzień niedoścignionym pierwowzorem symulatora wyścigowego czy rajdowego. Również PS2 przekroczyła zdecydowanie sto milionów sprzedanych egzemplarzy na całym świecie. W tym kontekście wypracowane przez PlayStation 3 z mniej niż 80 milionami sprzedanych modeli na całym świecie prezentuje się dość słabo. Pamiętać jednak trzeba przy prowadzeniu takich analiz, że każda z sytuacji była zgoła odmienna. PlayStation oraz PS2 sprzedawane były w okresie, gdy jeszcze konkurencja ze strony innych producentów nie była tak wyraźna – pasjonaci gier wideo mieli w zasadzie do wyboru dwie konsole i nie było wątpliwości co do tego, która oferuje lepsze gry i skuteczniejsze działanie. Brak konkurencji, doskonałe gry dostępne na te dwie platformy oraz bardzo długi okres, w którym te konsole funkcjonowały na rynku, przełożyły się na tak rewelacyjne wyniki sprzedażowe.

Spadek zainteresowania konsolami?

Analizując więc spadek sprzedaży konsol szóstej generacji i nowszych, warto zwrócić uwagę także na aspekty rynkowe i warunki otoczenia biznesowego. Przede wszystkim, nie każdy klient korzystający z PlayStation lub PS2 poczuł potrzebę natychmiastowej wymiany swojej konsoli na nowszy model. Wielu osobom jednak pomimo upływu czasu jakość i standard gier oferowanych przez już posiadaną maszynę wystarcza. Xbox także bardzo mocno urósł na przestrzeni tych dziesięciu lat, więc pojawił się dylemat nie tylko przekonania swoich stałych klientów do wyboru nowej konsoli, ale także konieczność odpierania ataków ze strony rynkowej konkurencji. Dlatego niecałe 80 milionów sprzedanych konsol PS2 u jednych analityków budzi raczej dość negatywną ocenę sytuacji, podczas gdy osoby zajmujące się produkcją konsol w Sony przekonują, że jak na możliwości rynku i oczekiwania konsumentów, jest to i tak doskonały wynik. Jak zwykle o sukcesie każdej konsoli decyduje jednak nie tyle marketing ani pozycja marki na arenie międzynarodowej, co po prostu dostatecznie długa lista zachwycających gameplayem i grafiką tytułów.

Dziękujemy portalowi play-it.pl za współpracę merytoryczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*