Poradnik #1: Jak dostać się do redakcji e-sportowej i pisać artykuły

W tym poradniku, napiszę Wam jak dostać się do redakcji e-sportowej. Co trzeba umieć, wiedzieć i znać by znaleźć się w gronie redaktorów od danego działu. Mam na myśli działy: Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends, czy inne.

Jeśli ktoś z Was kiedyś chciałby pisać dla redakcji związanej z e-sportem musi przede wszystkim znać się na temacie i być na bieżąco ze wszystkimi informacjami z tego działu, w którym publikuje swoje artykuły. Kiedy dołączamy do redakcji, na początku będziecie proszeni o wysłanie próbnego artykułu, w ramach sprawdzenia waszej wiedzy oraz tego, jak piszecie dany tekst, by móc ocenić wasze umiejętności.

Czy pisanie artykułów jest trudne? Jak długi ma być tekst?

Im dłuższy, tym lepszy ale musicie pamiętać, aby tekst był naprawdę dobry i zawierał wszystkie, potrzebne informacje na dany temat. Natomiast jeśli chodzi o trudność w pisaniu to zależy od tego, o czym piszecie. Osobiście pisałem podsumowania różnych turniejów i to faktycznie należy do trudniejszych zadań, bo potrzeba napisać szczegóły. Z kolei, zapowiedzi są już prostsze, ponieważ pisze się podstawowe rzeczy oraz drużyny, zawodników – tak jest w przypadku tekstu o Counter-Strike.

Podstawą pisania artykułów to znajomość języka polskiego

Aby móc pisać dobre artykuły niezbędne jest zapoznanie się z językiem polskim. Nie możecie popełniać błędów, przez które redaktor naczelny, albo osoba która je koryguje odpowie Wam, że niestety ale nie nadajecie się na to stanowisko. Musicie znać ortografię, interpunkcję, gramatykę. Dodatkową rzeczą jest ta, żeby się nie powtarzać. Wasza publikacja musi być czytelna i zrozumiała dla odbiorcy, który będzie czytał to, co napisaliście.

Co musi zawierać artykuł?

Opiszę to w punktach:
1. Dobry tytuł, zachęcający do przeczytania
2. Wstęp do całości, który pisze się „Nagłówkiem 3”
3. Drugi wstęp, ale taki bardziej szczegółowy
4. Jeśli to jest zapowiedź to powinna zawierać podstawowe informacje na temat turnieju: gdzie, kiedy, pula nagród, drużyny, zawodnicy oraz system, w jakim zagrają zespoły
5. Dalszy tekst, ale tutaj też mogą pojawiać się zdjęcia. Uwaga: jak ktoś z Was daje zdjęcie do publikacji to koniecznie podpiszcie z jakiego źródła pobraliście grafikę.
6. Zakończenie. I w zakończeniu także można napisać swój komentarz.

Z mojej strony to tyle. Myślę, że taki poradnik Wam trochę pomoże w pracy dziennikarskiej. Ja zaczynając pisać musiałem się również tego wszystkiego nauczyć, ale teraz wiem, że to się opłacało.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*